Tesztek Android Google Apple Microsoft Samsung Huawei Nokia Linux Biztonság Tudomány Facebook Film
https://lh5.googleusercontent.com/-Vy5XduyR8uI/UZZCpke2mMI/AAAAAAAAGV8/zDMGfdDKYs4/s800/SimCity_look.jpg

SimCity részletes bemutató

2013.05.17. 16.47
https://lh5.googleusercontent.com/-Vy5XduyR8uI/UZZCpke2mMI/AAAAAAAAGV8/zDMGfdDKYs4/s800/SimCity_look.jpg24 év telt el az első SimCity játék megjelenése óta, a lendület azonban töretlen. Ismerkedjetek meg a széria legújabb részével, ami magyar nyelven is elérhető!

Egy hónapja rukkolt elő az Electronic Arts és a Maxis stúdió legújabb közös produkciójával, így a kezdeti nehézségek után (szerver lehalások, sorok) végre mindenki élvezheti a városmenedzsment minden kínját és örömét. A játék egészen az alapokig nyúlik vissza, ezt jelzi a cím is, SimCity. Nem véletlen, hogy ezúttal lemaradt a sorozatszám a játék borítójáról. A fejlesztők elmondása szerint, ez az a játék, amit több mint húsz évvel ezelőtt megálmodtak, azonban a technika csak most tette lehetővé, hogy kivitelezzék az akkor még álomba illő ötleteket.

A továbbiakban bepillantást nyerhettek a szimulációért felelős GlassBox Engine működésébe, a városspecializációkba, a régiónézetbe, valamint egyéb érdekességekről (katasztrófák, épületfejlesztés, nagy művek, stb.) is szó lesz. Emellett külön részt szentelünk a játék egyik alapvető problémájának, a DRM-nek. Vágjunk is bele!


A GlassBox Engine

A SimCity-ben a fejlesztők minden eddiginél komplexebb szimulációt valósítottak meg, legyen szó az első lakókocsiparkok megépüléséről, vagy a legnagyobb metropolisok áramellátásáról. A szimuláció lényegében három részből áll, ezek az ügynökök, az utak és a zónák. Az ügynökök a legkülönfélébb információkat szállítják az úthálózatokon keresztül egészen a zónákban található egységekig. A GlassBox irányítja a forgalmat, a járókelők mozgását, kezeli a térképen fellelhető nyersanyagokat, alapjában véve különböző parancsokra adott információval és animációval válaszol. A dolog szépsége, hogy a számolás nagy része szerver oldalon történik, így a játék alkalmas régebbi PC-konfigurációkon való futtatásra is. Az alábbi videó a GlassBox Engine működését prezentálja.


A játszótér

Új játék készítésekor két lehetőség közül választhatunk. Létrehozhatunk privát régiót, ahol csak mi és az általunk meghívott játékosok játszhatnak, vagy indíthatunk egy publikus régiót, ahová bárki becsatlakozhat. Emellett választhatunk a normál és a homokozó játékmódok között. A homokozó játékmódban a legtöbb szabály kikapcsolásra kerül, ezzel segítve a sorozattal csak most ismerkedő játékosokat, de a profik is könnyebben fedezhetik fel az újdonságokat, mielőtt egy "komolyabb" játékba kezdenének.

Jelen pillanatban nyolc régió közül választhatunk, melyek között akad olyan, ami összesen három beépíthető területtel rendelkezik, azonban vannak ennél jóval nagyobb, tizenhat férőhelyes régiók is. A játék egyik újdonsága a nagy művek bevezetése. A választott térképtől függően egy régió több nagy művel is rendelkezhet, melyek megépítéséhez az egész régió együttműködése szükséges, azonban felépítésük nagyban megkönnyíti a dolgunkat. A nagy művek fedezhetik az egész régió áramellátását, vásárlókat, diákokat csalogathatnak a városainkba, ugyanakkor munkásokat is küldhetnek a gyárakba, vagy még több turista érkezhet kaszinóinkba. A városok közti interakció fontos részét képezi a játéknak. Nyersanyagokat, szolgáltatásokat cserélhetünk egymás között, elszállíthatjuk barátaink szemetét, vagy munkaerővel láthatjuk el szomszédainkat. Ugyanakkor érdemes körültekintően megválasztani szomszédságunkat, mivel előfordulhat, hogy egy ipari katasztrófa esetén szennyező anyag kerül a mi városunk levegőjébe is, ami akár zombikká is változtathatja lakosainkat.

Városépítés

Ha mindent elrendeztünk, kezdetét veheti a tényleges játék, megépíthetjük első városunkat. Azonban rögtön rádöbbenünk a játék első problémájára. Az előző részekből megszokott hatalmas, tengereken és hegységeken átívelő területek helyett igencsak szűk terület áll rendelkezésünkre. Alig pár óra alatt teljesen kiépíthetjük metropoliszunkat és azon vesszük észre magunkat, hogy máris újabb város alapkövét helyezzük le. A játékból egyelőre a terraformálási opció is hiányzik, abból kell gazdálkodnunk amit adnak. Az említett probléma mögött azonban tudatos elhatározás áll (amivel később részletesen foglalkozunk), a fejlesztők ugyanis így próbálják meg a multiplayer játékmód felé terelni a játékosokat. De lépjünk tovább!

Miután kiépítettük a város infrastruktúrájának alapját (áram és vízellátás, szennyvíz kezelés), megnyílik előttünk a városháza építésének lehetősége. A városháza (és rengeteg más épület, mint a rendőrség, iskolák, kórházak, stb.) egy bizonyos feltétel elérése után továbbfejleszthetőek. Dönthetünk úgy, hogy az oktatásra helyezzük a hangsúlyt és egyetemeket építünk, ami fellendíti az ipari teljesítményt, vagy a turizmus fellegvárává válhatunk és luxus hajókon, vagy repülőgépeken szállíthatjuk a simeket városunkba. A városházán kívül konkrét városspecializációk (bányászat, olajkitermelés, kereskedelem, elektronika, kultúra, szerencsejáték) is elérhetőek, hogy megépítsük álmaink városát. A városspecializációkra a rendelkezésre álló terület miatt is szükség van, ezért érdemes a többi játékossal is egyeztetni, hogy ki, milyen irányban fejlődik tovább, ha a lehető legtöbbet akarjuk kihozni a régióból. Ízelítőként nézzétek meg, hogyan kezdhetünk egy város felépítésébe!


A kezelőfelület

Egy jó Tyconn játék megalkotásához elengedhetetlen egy jól átgondolt és átlátható, ugyanakkor elég részletes kezelőfelület kialakítása. A SimCity ezen a téren nem nyújt csalódást. Rengeteg grafikon és információ áll rendelkezésünkre, hogy minél hatékonyabban végezhessük dolgunkat. Részletes jelentést kaphatunk az újrahasznosított szemét állapotáról, a széljárásról, a talaj és légszennyezésről, a bűnözésről, kiszabhatunk adókat, tájékozódhatunk a lakosság és a vállalatok boldogsági szintjéről, a népsűrűségről, vagy épp a munkanélküliségről. Ha valamilyen véletlen folytán az egész lakosság elégedett lenne és töretlenül robogna a gazdaság, semmi pánik, máris rájuk szabadíthatunk egy godzillát, meteoresőt helyezhetünk a fejük fölé, vagy földrengést okozhatunk az üzleti negyed kellős közepén. Azonban óvatosan járjunk el ilyen esetben, az okozott károkért a Maxis nem vállal felelősséget!


DRM - online 7/24

A végén beszéljünk a játék talán legtöbbet vitatott részével, miszerint a SimCity csak online játszható. A közösség túlnyomó részének a SimCity mindig is egy offline, single player játékélményt jelentett, ahol kiélhette kreativitását, konstruktív/destruktív hajlamait, vagy csak elüthette az időt, amíg elszállt a net. Az, hogy a játékhoz állandó internet kapcsolat szükséges számos problémát hordoz magában, ugyanakkor kétségtelen, hogy előnyökkel is jár. A DRM-nek (digitális jogok kezelése) köszönhetően a játék sokkal törésbiztosabb, rengeteg biztonsági rést lehet kiküszöbölni és a szerver oldali számításoknak köszönhetően majd minden kalózverzió eleve halálra van ítélve (bár láttunk már csodákat). Ugyanakkor fel kell tennünk a kérdést, mi történik ha elmegy az internet? Mi tévők legyünk, ha valami hiba folytán leállnak a szerverek (ahogyan történt a játék indulásakor)? Kétségtelen, hogy a technikában rejlő hibák rengeteg elégedetlen vásárlót szülhetnek. Arról nem is beszélve, hogy ha az EA, vagy a Maxis egyszer úgy dönt nem éri meg tovább fenntartaniuk a SimCity szerverparkot. Az egész játékot és minden bele ölt játékórát húzhatunk le a WC-n, mintha soha meg sem történt volna, míg az előző SimCity-kkel a mai napig is rengetegen játszanak.

Másik negatívum, hogy számtalan multiplayer lehetőség maradt kiaknázatlanul (például, ha új város építésébe kezdünk, az előző városunk úgymond "megfagy az időben", nem generál több pénzt és nyersanyagot, ugyanakkor nem is fog csődbe menni), mégis, a területek szűkössége miatt úgy érezheti az ember, hogy kényszerítve van a multiplayerre. A játéktér ilyesfajta leszűkítése nem mindenkinek tesz jót. A DRM és az "állandóan online" vitathatatlan előnye azonban, hogy a játék folyamatosan megújuló tartalmakkal rendelkezhet és máris számos DLC (kiegészítő) érhető el a piacon. Szert tehetünk szuperhősökre és gonoszokra, vagy konkrét városok nevezetességeit építhetjük meg. (Hogy ez jó dolog, vagy csak az EA újabb üzleti fogásáról van szó, mindenki döntse el magának.)


Értékelés

A játék nálam 10-ből 7 pontot kap, ugyanis a DRM-el járó problémák és a szűkös területek igencsak levonnak a játék élvezeti faktorából. Mindent összevetve egy remek városszimulátorral van dolgunk, ahogyan azt a SimCity sorozattól már megszokhattuk. Végezetül nézzétek meg az alábbi videót, ahol Stone Librande lead designer kérdezte Will Wright mestert (a SimCity és a Spore szülőatyját) a játékról.


Minium gépigény:

CPU: AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 4000+ / Intel Core 2 Duo Processor 2.0GHz
RAM: 1.5GB (Windows XP) / 2GB (Windows Vista / Windows 7)
VGA: ATI X1800 / NVIDIA 7800 / Intel 4100 Integrated Graphics
(Minimum of 256MB of on-board RAM and Shader 3.0 support)