szeptember 8, 2024

Piastri megnyerte a Forma-1 első futamát, miután Norris engedelmeskedett a csapat parancsának a McLaren első és második helyén a Magyar Nagydíjon

BUDAPEST (Reuters) – Oscar Piastri ausztrál pilóta megnyerte első futamát a Forma-1-es világbajnokságban, miután csapattársa, Lando Norris visszatette őt az élre, így továbbra is a McLaren dominál az első és a második helyen a vasárnapi Magyar Nagydíjon.

Ez a kiváló eredmény a brit csapat és első versenyzője közötti hosszú és néha kínos időszak után született, mielőtt Norris végre engedelmeskedett a parancsnak, hogy Piastri visszatérhessen az élre.

Piastri a második helyről kezdte a versenyt a pole-első Norris mögött, és az első kanyarban megelőzte. Norris ezután átvette a vezetést egy boxkiállási stratégia után, amely a javára vált, annak ellenére, hogy lemaradt csapattársától, de végül reagált a csapat parancsaira, és lehetővé tette Piastrinak, hogy megszerezze a győzelmet.

„Ez az a nap, amiről gyerekkoromban álmodtam, a dobogó legfelső fokán állva” – mondta a 23 éves Piastri. „Kicsit bonyolult volt a vége, de jó helyzetbe hoztam magam az elejétől kezdve.

„Nagyon bíztam Landóban, és úgy gondolom, hogy tisztességes döntés volt számunkra, hogy végre visszatértünk a játékba.”

Lewis Hamilton a harmadik helyen végzett a papaya színű duó mögött, ezzel elérte a 200. dobogót pályafutása során, ami rekord.

Max Verstappen, a pilóta éllovasa az ötödik helyen végzett a ferraris Charles Leclerc mögött, és eddig három futam óta nem aratott győzelmet. Verstappen továbbra is vezeti a tabellát 265 ponttal, míg Norris 189 pontja, de a holland a Red Bull sebességelőnyét a nyáron elpárolgott.

Rádiós dráma

A McLaren hatalmas győzelmére az a vita is emlékezetes marad, amely a csapat között zajlott arról, hogy végül melyik pilóta tud majd nyerni.

Kezdetben a csapat arról tájékoztatta Piastrit, hogy a boxstratégia az volt, hogy Norris kordában tudja tartani Hamiltont, és Norrist arra kérték, hogy „a neki megfelelő módon” adja vissza a helyet.

Ahogy teltek a körök, és Norris nem mozdult, a McLaren azt mondta Piastrinak, hogy visszatérhet az élre, amikor elkapja Norrist. Végül a csapat könyörgött Norrisnak, hogy engedje át Piastrit.

READ  Eredmények a párizsi csapat megalakításának befejezésével

„Tudom, hogy helyesen fogsz cselekedni” – mondta a csapat Norrisnak. Hosszú hallgatás után Norris így válaszolt: „Kérlek, mondd meg neki, hogy kövessen.”

A feszültség addig nőtt, amíg Norris le nem lassított, és két körrel a vége előtt elengedte Piastrit.

Piastri és Norris rövid kézfogást váltott, miközben levették sisakjukat, és gratuláltak a McLaren alkalmazottaitól és más pilótáktól.

A McLaren csapatfőnöke, Andrea Stella így nyilatkozott: „Nem tudok olyan pilótáról, aki szívesen visszatérne az élre, amikor vezeti a versenyt, ez nem a pilóták természete. Ezért kell emlékeznünk az elveinkre… Ezekben A csatákban Landónak szüksége lesz Oscar és a csapat támogatására.”

Landonak nem volt kemény szava, mielőtt felállt a dobogó második fokára, bár nagyon közel állt ahhoz, hogy megszerezze első Forma-1-es győzelmét májusban Miamiban – és ezzel növelje Verstappen előnyét a tabellán.

„Csodálatos nap volt ez a csapat számára, ez a legfontosabb. Nagyon boldog vagyok. Hosszú út vezetett e jól megérdemelt eredmény eléréséhez” – mondta Norris, miután pályafutása során 12. alkalommal végzett a második helyen. Hozzátette: „Oscar jól kezdett. (A győzelme) valamikor jött, és ma megérdemelte.”

Amikor közvetlenül arról kérdezték, hogy feladta a vezetést, Norris röviden így válaszolt: „A csapat megkért, hogy tegyem meg, így megtettem, ez minden.”

Piastri a maga részéről megkönnyebbülten felsóhajtott, amikor megkérdezték, hogyan töltötte a 20 kört Norris mögött, mielőtt elismerte, hogy feszült időszak volt.

„Minél tovább hagytam, annál idegesebb lettem, de igen, azt hiszem, ez volt a helyes” – mondta.

Piastri a hetedik győztes lett az idei szezon 13 versenyén, ami a háromszoros bajnok Verstappen újabb körútjának tűnt, de mostanra csatába fajult. A Red Bull előnye a konstruktőri bajnokságban 389-338-ra csökkent a McLarennel szemben, miután Verstappen csapattársa, Sergio Perez tovább küzdött, és a hetedik helyen végzett.

READ  Drew Timmy inspirálja Gonzagát, és a második félidőben visszatérve legyőzi Memphist

Piastri a Forma-3 és a Forma-2 bajnoka volt, mielőtt a McLarennel az előző szezonban belépett az elit motorsport-versenybe. Ez volt a melbourne-i születésű első győzelme 35 Forma-1-es futamon. A közelmúltban kétszer végzett a második helyen, Monacóban és Ausztriában. Legnagyobb korábbi eredménye a Forma-1-ben az volt, hogy 2023-ban megnyerte a katari Speedway futamot.

2001 áprilisában született Piastri lett az első Forma-1 győztes, aki ebben az évszázadban született.

Verstappen vs Hamilton

Míg a McLaren nem találkozott kihívóval a pályán, Hamilton és Verstappen nagyon lenyűgöző teljesítményt nyújtott a Hungaroringen.

Hamiltonnak már jó ideje sikerült legyőznie Verstappent, mire a holland az utolsó körökben ismét megpróbálta megelőzni, miközben a harmadik hely volt a tét.

Ám amikor Verstappen elszáguldott Hamilton mellett a jobb kanyarban, lezárta első abroncsait, és autója hátulja Hamilton Mercedesének ütközött, a Red Bull autójának hátulja a levegőbe került, mielőtt letért a pályáról. Verstappen visszatért a versenybe, de közben elveszített egy pozíciót Leclerc ellen.

„Kicsit aggasztó volt az a kemény csata, amelyet a végén vívtunk, de ez a verseny természete” – mondta Hamilton.

A ferraris Carlos Sainz a hatodik, míg a mercedeses George Russell a nyolcadik helyen végzett Perez mögött. A Red Bull-os Yuki Tsunoda és az Aston Martin versenyzője, Lance Stroll a harmadik, illetve a negyedik helyen végzett.

A Magyar Nagydíjjal kezdődik a szezon második fele, majd július 28-án a Belga Nagydíj következik.